mr.sc. Josip Begonja ponovno predsjednik drniškog HDZ-a

Objavljeno u Novosti

Za predsjednika Gradskog odbora Hrvatske demokratske zajednice Grada Drniša ponovno je izabran mr. sc. Josip Begonja. Na unutarstranačkim izborima danas na Izbornoj skupštini Gradske organizacije HDZ-a Grada Drniša nije ni imao protukandidata.

Zlatko Kulušić izabran je za izaslanika na Izborni Sabor HDZ-a, 20-og svibnja. Članovi Gradskog odbora HDZ-a su: Petar Abramac, Slavko Buzov, Zoran Brakus, Anđelko Čavala, Ante Galić, Ante Gverić, Iva Jelčić, Ivica Jerković, Lovre Kulušić, Dario Lapić, Josip Lucić, Frane Marin, Ivan Mihaljević, Ana Mrđen, Ante Pleadin, Zvone Skelin, Predrag Tarle, Petar Tomić, Niveska Vlaić i Živko Živković.
Nadzorni odbor čine: Nikola Grubišić, Joško Krečak, Ante Matić, Marko Tepić i Joso Vatavuk.
Od 139 izaslanika Izbornoj skupštini Gradske organizacije HDZ-a odazvalo se njih 109. Za mr.sc. Josipa Begonju glasovalo je 97 članova.

- "Gradska organizacija HDZ-a Grada Drniša danas broji 905 članova što je u odnosu na vrijeme od prije četiri godine porast članstva od gotovo 20%. Od zadnjih parlamentarnih izbora održanih u prosincu prošle godine članstvo je dodatno povećano za 30-ak novih članova", kazao je u svom izvješću na izbornoj skupštini mr.sc. Josip Begonja, te dodao:

- "Činjenica je da su protekle četiri godine bile jako bremenite za našu stranku u cjelini jer smo se našli u jednoj vrlo neugodnoj situaciji. Situaciji u kojoj je tadašnji predsjednik stranke i premijer na polovici mandata podnio ostavku nakon čega je krenula lavina raznih optužbi i sudskih procesa, a kao točka na i je podizanje optužnice protiv same stranke.

Iako se ovakvim razvojem događaja nastojala baciti stigma na cijelo članstvo naše stranke, pa u tom kontekstu i na nas ovdje, odlučno tvrdim da među nama nema pojedinaca koji su na bilo koji način sudjelovali u nečasnim radnjama i uvjeren sam da svatko od nas danas može uzdignuta čela hodati i svakom pogledati u oči za sve ono što smo kao članovi naše Gradske organizacije radili za Hrvatsku demokratsku zajednicu. A oni koji su se ogriješili o zakon, moraju snositi i posljedice, rekao je uvodno na izbornoj skupštini mr. sc. Josip Begonja.

Istaknuo je rezultate koje je HDZ u Drnišu ostvario na izborima i to za predsjednika države gdje je kandidat HDZ-a, dr. Andrija Hebrang na području Grada Drniša dobio 33% glasova i time postotno gledano od svih gradova u našoj županiji, postigao najbolji rezultat.
- "Na izborima provedenim za mjesnu samoupravu na području Grada Drniša, Hrvatska demokratska zajednica osvojila je 67% mandata. Na parlamentarnim izborima u prosincu 2011. godine u okviru 9. izborne jedinice nakon Grada Gospića, Grad Drniš drugi je po postignutom uspjehu za kandidate s liste HDZ-a s osvojenih 52% glasova“, kazao je Begonja koji je zadovoljan i ostvarenim rezultatom na prošlim lokalnim izborima gdje je HDZ osvojio vlast za Gradsko vijeće Grada Drniša, a danas je najavio i novu borbu za drnišku izvršnu vlast.
- „Svako postojanje političkih stranaka svoje opravdanje poprima kroz rezultate pojedinih izbora gdje se na toj burzi demokracije birači odlučuju o kotizaciji pojedinih stranačkih dionica. Poznato je da smo još 2005. godine kao stranka izgubili izbore za Gradsko vijeće , a u to vrijeme sukladno tadašnjim važećim zakonskim odredbama izgubili smo i izvršno tijelo – poglavarstvo. U međuvremenu je došlo do promjene zakonskih okvira i po prvi put se 2009. godine biralo zasebno Gradsko vijeće kao predstavničko tijelo, a zasebno gradonačelnik kao izvršno tijelo Grada. Na lokalnim izborima kao što znate uspjeli smo formirati vlast u predstavničkom tijelu, Gradskom vijeću, ali nismo uspjeli osvojiti vlast za izvršno tijelo Grada i to za 84 glasa. Obzirom na raspoloživa sredstva, obzirom na protukandidate, obzirom na samu situaciju tada u našoj Gradskoj organizaciji kao i na taštine određenih članova stranke, osobno sam zadovoljan ukupnim rezultatom iako je potpuni uspjeh izostao za relativno malo glasova“, istaknuo je Begonja.

S obzirom na sve te rezultate, Begonja je naglasio kako očekuje u narednom vremenu veću stranačku valorizaciju rada drniške Gradske organizacije HDZ-a, veće priznanje od strane viših organizacijskih stranačkih tijela. Preuzimanjem vodstva stranke pošao je, kako je kazao, od koncepta pomlađivanja članova stranke, ali istodobno zadržavajući u Gradskom odboru i one članove koji su stvarali stranku kao i one koji su podmetnuli svoja leđa u Domovinskom ratu.
- "Smatrao sam i smatram da se moramo s posebnom pažnjom odnositi prema osnivačima stranke, prema onima koji su u teškim vremenima smogli snage i odlučnosti te s glavom u torbi krenuli u osnivanje HDZ-a, ali i koji su tada trasirali put u borbi za neovisnost naše Domovine. Na početku svog izlaganja kazao sam da danas brojimo 905 članova stranke. No, moram s dozom osobnog razočarenja kazati da je među nama bilo i onih članova kojima je stranka bila na srcu onda i samo onda ako su njihovi osobni interesi osigurani. Bilo je onih koji nisu držali do stavova stranačkih tijela, već su s figom u džepu, radili u korist stranačke štete. Tim i takvim ma tko oni bili nije mjesto među nama, jer oni u stranačkoj pripadnosti vide isključivo osobnu korist i njih ne zanima širi društveni interes. Ja im se zahvaljujem s ovog mjesta za sve dobro što su napravili za stranku, ali mnogima od njih stranka je dala znatno više", poručio je Begonja bivšim stranačkim kolegama.

Nabrojio je i niz rezultata koji su ostvareni u okviru rada drniškog Gradskog vijeća, kojemu je na čelu.
- "Program kojeg smo ponudili u predizbornoj kampanji za prošle lokalne izbore nije se temeljio na sladunjavim riječima i obmanama, već na sasvim konkretnim problemima i potrebama naših građana. Uz već kazanu potrebu provedbe izbora za vijeća MO/GČ što smo i realizirali, u trenutku konstituiranja Gradskog vijeća zatekli situaciju da se iz proračuna Grada Drniša za svako novorođeno dijete dodjeljuje naknada od 1.000,00 kuna. Klub vijećnika HDZ-a predložio je, a Gradsko vijeće je donijelo odluku da se za prvo i drugo dijete dodjeljuje po 3.000,00 kuna , a za treće i svako naredno dijete dodjeljuje se po 5.000,00 kuna. Isto tako za mlade, za naše studente povećali smo ukupno izdvajanje s 50.000,00 kuna na 80.000,00 kuna i to naglašavam da smo takvu odluku donijeli u vremenu ove ekonomske krize. Upravo zbog te krize smatrajući opravdanim Klub vijećnika HDZ-a predložio je i to smo usvojili, da se u punom 100% iznosu financira prijevoz srednjoškolaca što se i čini u suradnji s našom županijom.

Napominjem da smo među prvim gradovima u našoj županiji proveli i još uvijek provodimo program stručnog osposobljavanja nezaposlenih kako bi po završetku istog ti mladi ljudi mogli polagati državni stručni ispit. Naša je namjera da se iz tog fundusa mladih obrazovanih ljudi sa završenom višom i visokom stručnom spremom uspije stvoriti jedan tim od njih par koji će biti baza za formiranje „Gradske razvojne agencije“ koja će sutra imati zadaću da bude desna ruka ne samo lokalnoj samoupravi već prvenstveno malom poduzetništvu posebno poduzetnicima početnicima u izradi programa ali i pronalaska kanala financiranja njihovih gospodarskih aktivnosti iz raznih izvora. Također, u izradi izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Drniša svoju ulogu dobili su po prvi put i MO od kojih su neki više a neki manje sudjelovali u iznošenju svojih prijedloga i primjedbi na samu izradu plana. Ovih dana donijeli smo Odluku i izabrali idejno rješenje spomenika našem prvom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu koji će tijekom iduće godine biti postavljen na trgu koji nosi njegovo ime“, kazao je predsjednik drniškog HDZ-a mr. sc. Josip Begonja.

Bilješka:
Mr.sc. Josip Begonja rođen je 04. prosinca 1961. godine u Drnišu, dugogodišnji je član HDZ-a, obnaša dužnost predsjednika G.O. HDZ-a Grada Drniša te potpredsjednika Ž.O. HDZ-a Šibensko–kninske županije. Sudionik je Domovinskog rata. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Splitu 1987. godine, magistrirao je 2007. godine na Pravnom fakultetu u Zagrebu-Katedra za javne financije, na temu "Fiskalni sustav i fiskalna politika". Zaposlen je kao viši inspektor u Ministarstvu financija, Poreznoj upravi – Područnom uredu Šibenik. Autor je 15-ak stručnih članaka u časopisima "Porezni vjesnik", "Hrvatska pravna revija", "Računovodstvo i financije" te „Računovodstvo i porezi u praksi". Oženjen je, otac troje djece.